O nás Sekce Naše činnost Nabídka pro školy Kontakt

Úvod
Afrika
Asie
Latinská Amerika

KONTINENTY mají šest pracovních sekcí: africkou, asijskou, blízkovýchodní, latinskoamerickou, ekologickou a mládeže. Tyto sekce se scházejí buď pravidelně - jako nejsilnější z nich, asijská - nebo podle potřeby, například africká, jejíž členové v současnosti spolupracují s ředitelkou Světa knihy dr. D. Kalinovou v pracovní skupině připravující pražský knižní veletrh (duben 2003), kde bude ústředním tématem africký kontinent.

AFRIKA - jsou to jenom pyramidy na severu a odtud na jih pouště, pralesy a vodopády, vzácná zvěř a zvuky tamtamů?
Ne, žijí tam LIDĚ různých odstínů pleti a na různém stupni kultury, kteří se radují i trápí, mají existenční a ekologické problémy a dokonce i něco vědí o České republice. Kolik toho o nich víme my?

ASIE - tisícileté civilizace se složitými právními systémy, umělecká díla která najdeme ve všech evropských muzeích jako ukázky nevšední zručnosti a imaginace, ale i opuštěné chrámy a paláce zarostlé džunglí, filosofie života a smrti - je tohle to nejdůležitější, co máme vědět o Asii?
Ne, žijí tam LIDÉ s vysokou kulturou a vzděláním, z nichž mnozí prošli i našimi školami a dodnes naši zem považují za svou druhou vlast. Také oni mají problémy, starosti o rodinu, také na ně dopadají důsledky špatné světové ekologické situace.

LATINSKÁ AMERIKA - kdo by neznal příběhy rudých Indiánů, tradiční hudbu těchto zemí, jejich šperky a kroje? V Praze máme Náprstkovo muzeum, kde můžeme díky jeho bohatým sbírkám neustále rozšiřovat své znalosti o nich. Na indiánské kultuře však vznikla další, poplatná evropským imigrantům. Co víme o těchto LIDECH, kromě kusých zpráv ze sdělovacích prostředků?

KONTINENTY se snaží působit obojím směrem: seznamovat naše přátele v dalekých zemích se životem v České republice, a veřejnosti u nás umožnit nahlédnutí za evropská humna. Najdeme tam nádherné scenérie, nad nimiž můžeme snít o moři, slunci a palmách, zatímco nám za okny padá sníh. Ale také si můžeme uvědomit, jak je všechno relativní - některé naše problémy blednou před tím, co musí řešit Třetí svět. Chcete se odpoutat od virtuální reality našeho starého kontinentu a dotknout se skutečného života? Pak prosím čtěte dál.